Praha.cz

 
Kouzlo pražských Vánoc - Malá vánoční výstava
Neděle, 21. prosinec 2014 22:33
Kouzlo pražských Vánoc - Malá vánoční výstava

Vánoční atmosféru a tradice přibližuje již od konce listopadu českým i zahraničním návštěvníkům výstava Kouzlo pražských Vánoc s podtitulem Malá vánoční výstava, kterou pořádá Pražská informační služba – Prague City Tourism v románsko-gotickém podzemí Staroměstské radnice. Výstavu je možné navštívit do 6. ledna 2015.


Výstava Kouzlo pražských Vánoc - Malá vánoční výstava – praha.euMožná právě v těchto dnech začínáte naplno užívat poklidnou atmosféru adventu a nadcházejících Vánoc. Pokud vám tedy doposud unikaly zajímavé akce v Praze, vydejte se na výstavu Kouzlo pražských Vánoc - Malá vánoční výstava, kde načerpáte nápady pro nadcházející dny volna.


Výstava prostřednictvím informačních panelů a vystavených exponátů seznamuje návštěvníky s českými vánočními tradicemi a přináší informace k nadcházejícímu vánočnímu dění v Praze, např. o betlémech a půlnočních bohoslužbách, vánočních trzích, výstavách, koncertech, České mši vánoční Jakuba Jana Ryby.


K Vánocům již po staletí patří i aktivity charitativního rázu. Výstava se proto věnuje i jim. Nejzásadnější akcí tohoto typu je Tříkrálový průvod, který celé období Vánoc uzavírá. Vstupné na výstavu je 50 Kč.


Výstava Kouzlo pražských Vánoc - Malá vánoční výstava je k vidění ve starobylém podzemí Staroměstské radnice. To dává možnost nahlédnout do doby počátků Starého Města pražského. Úroveň tehdejšího města byla o několik metrů níže, než je úroveň dnešní. Terén města musel být kvůli častým záplavám uměle navyšován, takže již ve 13. století se z původních přízemků domů stalo podzemí. Nejstarší částí podzemí Staroměstské radnice je románský sál z 2. poloviny 12. století, dochovaly se i základy o sto let mladší věže. Nacházejí se zde i studny a cisterny na dešťovou vodu. Samozřejmostí pod radnicí bývala vězení, dvě z nich je možné vidět i dnes. O využívání podzemních prostor vězni svědčí i jména vězňů vyrytá na jednom z gotických portálů. Součástí podzemí je i pietní místo, které křížem z ohořelých trámů upomíná na poslední dny druhé světové války, kdy byla Staroměstská radnice z velké části zničena.


Foto a zdroj: staromestskaradnicepraha.cz, praha.eu