Praha.cz

 
Nostalgické Vánoce v Muzeu Karlova mostu vás zvou k návštěvě
Neděle, 23. listopad 2014 11:11
Nostalgické Vánoce v Muzeu Karlova mostu vás zvou k návštěvě, foto z webu Muzea Karlova mostu v Praze

Vánoce se nezadržitelně blíží. Ve městě pomalu přibývá blikajících světýlek, vánočních dekorací i prodejních stánků, od nichž se line vůně skořice, perníčků či pečených kaštanů. Součástí Vánoc je neodmyslitelně také betlém – scenérie krajiny, v níž se uprostřed chléva mezi zvířaty narodil Ježíšek, za kterým se vydávají lidé ze všech koutů světa, aby se mu poklonili a obdarovali jej. Mnohé z nich budou od 30. 11. 2014 do 3. 2. 2015 k vidění v Muzeu Karlova mostu v Praze.


Symbol Vánoc - andělíčci, foto: pchj pro praha.czBetlém je snad nejtypičtějším symbolem Vánoc v našich končinách. Postupně se k němu přidal vánoční stromeček, adventní věnec a další, dnes už neodmyslitelné symboly Vánoc. Ale betlém – symbolické ztvárnění místa, kde se narodil Ježíšek, zůstává stálou součástí Vánoc, připomínkou toho, že Vánoce nejsou jen shon a kupa dárků pod stromečkem. Variací na téma „betlém“ existuje spousta. Muzeum Karlova mostu v Praze proto pro návštěvníky připravilo na prosinec výstavu betlémů pod názvem Nostalgické Vánoce v Muzeu Karlova mostu.


Co všechno návštěvníci na výstavě uvidí?


Návštěvníci se mohou těšit na slaměný betlém, který pro Muzeum Karlova mostu vytvořil výtvarník Andrzej Wrzecionko. Tímto svým dílem se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů a voňavý betlém láká každý rok stovky návštěvníků. V Muzeu Karlova mostu bude letos vystaven již po sedmé a podívat se na něj chodí lidé i opakovaně. Jak by ne. Postavy Marie, Josefa, Ježíška, zvířátek i všech gratulantů jsou vyvedeny v nadživotní velikosti.


Betlém Andrzeje Wrzecionka je sice největší, ale nikterak nezastiňuje ostatní vystavené kousky. Muzeum Karlova mostu ve spolupráci s Pražskými Benátkami a Spolkem českých betlémářů připravilo sbírku, v níž mají své místo nejen díla slavných českých malířů a kreslířů – Mikoláše Alše, Josefa Lady, Josefa Weniga či Marie Fischerové-Kvěchové, ale i lidových umělců a také masově vyráběné reklamní nebo družstevní betlémy.


Výstavu doplňují také exponáty, které připomínají oslavy Vánoc v dobách dávno i nedávno minulých. Vůně cukroví, jehličí, vosku, dřeva i slámy – to jsou Vánoce v Muzeu Karlova mostu v Praze. Vstupné na výstavu je pro dospělé 100 Kč, děti, studenti a senioři zaplatí polovinu.


Bližší informace o akcích v Muzeu Karlova mostu v Praze v prosinci najdete zde.


Foto: Web Muzea Karlova mostu v Praze, praha.cz - pchj

pchj