Praha.cz

 
Pozvánka na dobrodružný závod Prahou plnou strašidel
Pátek, 08. leden 2016 13:10
Pozvánka na dobrodružný závod Prahou plnou strašidel

Skauti a skautky pořádají každoročně pro širokou veřejnost netypický závod Prahou plnou strašidel. Jestliže se vydáte druhou lednovou sobotu na večerní procházku starou Prahou, je možné, že narazíte například na žebrajícího kostlivce, bezhlavého templáře nebo třeba jednorožce. Ještě více dobrodružství však zažijete, pokud se samotného závodu zúčastníte.


Kdy a kde


V pořadí již 32. ročník netypického orientačního závodu proběhne v sobotu 9. ledna 2015 od 14 do přibližně 19.30 hodin. Děti s rodiči či prarodiči nebo skupiny kamarádů se mohou vydat hledat strašidelné bytosti v uličkách Starého Města a Malé Strany. Start i cíl je na hřišti u Tyršova domu, v ulici Újezd 450/40 v Praze 1.


Pro koho je určen


Obvykle se závodu účastní především skautské a jiné dětské oddíly, kde skupinky tvoří děti ve věku od 7 do 16 let. Závod pro veřejnost má však odlehčenou formu a může se ho zúčastnit kdokoliv, kdo dorazí. Registrace účastníků probíhá přes internet nebo na místě startu 15 minut před zahájením akce. Závodu dětských skupin se mohou zúčastnit skupiny dětí ve věku od 7 do 16 let. Účast mladších dětí je vhodná s doprovodem.


Co čeká na závodníky


Účastníci se na místo, kde se skrývá strašidlo, dostanou pomocí nejrůznějších hádanek, skrývaček a doplňovaček. Strašidla jsou vybírána podle knihy Pražská strašidla autorů Miroslava Švandrlíka a Jiřího Wintera-Neprakty. „Je to nejen závod o čas, účastníci závodu luští zašifrované informace, podle kterých pak strašidla hledají. Zatímco tajenky v odlehčené kategorii by nikomu problémy dělat neměly, u šifer pro soutěžní kategorii starších dětí a dospělých se zaručeně zapotíte,“ sdělil k akci jeden z organizátorů ze žižkovského skautského střediska Vladislav Páleník.


Doprovodný program


Během konání závodu bude na hřišti u Tyršova domu probíhat doprovodný program v podobě hrátek s ohněm a různých kejklí. Večer bude ve znamení slavnostní ho vyhlášení nejlepších týmů v jednotlivých kategoriích. Předcházet mu bude přehlídka všech strašidel s následným vyhlášením nejlepšího strašidla roku MISS HUHULA 2016, o jehož vítězi rozhodnou hlasováním všichni závodníci.


Historie Prahy plné strašidel


Začala se psát v listopadu roku 1983 na Betlémském náměstí, kde proběhl první ročník. Tehdy se akce zúčastnilo 17 závodníku. Jak plynul čas, narůstalo i množství hráčů a příznivců. Předpokládaný počet účastníků letošního ročníku převyšuje 1500 lidí, z toho minimálně 1100 dětí.


Závod pořádají skauti a skautky z Městské části Praha 3 za podpory Městské části Praha 1.


Více naleznete na webových stránkách www.skaut.cz a www.strasidla.net.


Foto a zdroj: Václav Zedínek, www.strasidla.net

(ewe)