Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Na Václavském náměstí se chystá další demolice a výstavba
Na Václavském náměstí se chystá další demolice a výstavba
Pondělí, 11. březen 2013 08:46
Na Václavském náměstí se chystá další demolice a výstavba

V památkově chráněné zóně Václavského náměstí v Praze vyroste další velký developerský projekt. Část domů ve vnitrobloku mezi Panskou a Jindřiškou ulicí a ulicí Na Příkopě nahradí nová výstavba. Historické budovy a čelní fasády by ale měly zůstat zachovány, řekl v rozhovoru Stevan Tennant z irské společnosti Ballymore. Stavět se budou především kanceláře.




Firma Ballymore, která je investorem, už všechny dotčené budovy vlastní. Jde o velký soubor domů, které stojí na 15.000 metrech čtverečních pozemků, a křížem prostupují celým vnitroblokem. Centrem je pak historická jízdárna. Plánovaný projekt se mimo jiné dotkne tří budov s fasádami do Václavského náměstí, z ulice Na Příkopě pak paláce Savarin, který ale zůstane zachován.


"Našim cílem je renovace všech chráněných historických budov a uvedení tohoto prostoru zpět k jeho bývalému rozkvětu, aby ho mohla veřejnost plně využívat," uvedl Tennant. V rozhovoru zdůraznil, že všechna jednání jsou v samotném počátku. Projekt není dokončený, jde zatím o prvotní plány. Zástupci investora jej nyní projednávají s příslušnými úřady. Zatím nepožádali o územní rozhodnutí. Mají už ale platná povolení k demolici a rovněž souhlasný posudek v procesu EIA (posuzování vlivu stavby na životní prostředí).


Ředitel magistrátních památkářů Jiří Skalický na dotaz řekl, že vítá vstřícný přístup majitele. S památkáři prý začal projekt diskutovat hned v přípravné fázi. Památkáři trvají především na zachování památkově chráněných objektů a uličních fasád.


"Plánujeme vystavět nové kvalitní byznys centrum, doplněné maloobchodními prostory a prostory pro odpočinek a zábavu," uvedl Tennant. Historická jízdárna s prejzovou střechou, v níž je nyní herna, by po rekonstrukci měla sloužit jako restaurace nebo pro jiné volnočasové aktivity, řekl Tennant. Výši plánované investice zatím nechtěl komentovat. V tuto chvíli ji prý nelze odhadnout.


Ve stejném bloku domů už před časem vyrostl developerský projekt s názvem Van Graaf, v němž jsou luxusní obchody. Další stavba roste na rohu Panské ulice a ulice Na Příkopě.

Pro a proti
PRO - Klub Za starou prahu

Projekt Welwyn Company nerespektoval principy původní parcelace, která pochází z roku 1348, tedy z doby založení Nového Města. Přestože navržené urbanistické řešení chce navázat na tradici pražských pasáží, parcely v rámci plánovaného centra mají být slučovány a zastavěny monoblokem. Hrozí tak i zánik barokní zahrady paláce Savarin.

Takto pojatý projekt by nejen zásadně narušil dochovanou historickou parcelaci původně gotického bloku, ale svými věžovitými nástavbami by nevratně poškodil panorama nového města a Prahy jako takové.

PROTI - Jones Lang LaSalle Ondřej Vlk

„Ulice Na Příkopě je nejlepší obchodní ulicí v republice, ale stejně jako u kanceláří neposkytuje dostatek vhodných obchodních ploch," řekl analytik mezinárodní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle Ondřej Vlk. Možná nejznámější pražské náměstí podle něj v minulosti trpělo nevhodnou skladbou nájemců.

„Stávající i budoucí rekonstrukce tak jednoznačně přispějí ke zlepšení současné situace," říká Ondřej Vlk.Připomeňme, že za přestavbou stojí ateliér Cigler Marani Architects, který mimo jiné stojí i za návrhem podoby Václavského náměstí.

Vnitroblok mezi ulicemi Panská, Jindřišská, Na Příkopě a Václavským náměstím, foto: ČTK
Proč je velký zájem o lokalitu

„Ulice na Příkopě patří mezi nejdražší nákupní ulice na světě. Nájemné v obchodních jednotkách na pražských Příkopech dosahuje až 2040 eur (přes 51 000 Kč) za metr čtvereční ročně. V ČR je to rekordní částka, která je dána především omezeným množstvím prodejních ploch v této lokalitě. Příkopy jsou prestižní adresou a světové značky o pronájem jednotek na této třídě velmi stojí," uvedl Martin Žížala z poradenské společnosti Cushman & Wakefield v roce 2008 pro ČTK.

Stanovisko projekčního ateliéru – představeného Jakubem Ciglerem v roce 2010

„Neuralgický bod mnoha projektů je archeologický průzkum – investoři se jim na některých projektech pokoušeli vyhýbat, případně je řešili až v začátku výstavby. To je všeobecně známo. My jsme se tomu chtěli vyhnout. Proto jsem projekt prezentoval před více než půl rokem Národnímu památkovému ústavu (NPÚ). NPÚ chtěl vidět první záměr investora, protože jsme požádali o povolení k archeologickému průzkumu. Do Klubu Za starou Prahu jsem šel projekt představit ze své vlastní iniciativy, abych předešel právě takové té pražské šeptandě, díky níž vznikají různé zkreslené informace a „poloinformace" o nových projektech.
Považuji za neférové gesto Klubu Za starou Prahu, že uspořádal tiskovou konferenci a vytáhl to, aniž by mě přizval. Záměr investora byl pouze jako příloha k vydání žádosti o demoliční výměr. Je to velice citlivá úloha a já se ji snažím také citlivým způsobem řešit. Mrzí mě, že i když člověk má snahu, aby nedošlo k takovým šílenostem jako například u Palladia, kde byli archeologové pod tlakem investora, stejně se z toho udělá kauza. Přitom ten proces ještě prakticky nezačal – projekt není ani ve fázi žádosti o územní rozhodnutí.
Památkově chráněné objekty budou zachovány – to je samozřejmé. Šetrně rekonstruován bude Piccolominiovský palác (Savarin), což je úžasná stavba od Kyliána Ignáce ­Dientzenhofera. Zůstane i jízdárna. ­Strženy budou pouze stavby ve skutečně dezolátním stavu.
My nemáme ambice, aby blok doznal jakékoli změny při pohledu z ulice. Nejen fasády směrem k náměstí, ale i objekty v celé hloubce jsou zachovány, takže nejde o způsob novostavby jako u Darexu, kde zůstala jen čelní zeď. Také tam vzniknou nové obchodní pasáže s restauracemi, které budou směřovat do čtyř stran. Cílem je vnést život do této části města, který dosud probíhá pouze po obvodu domovních bloků."


Zdroj: literarky.cz
Na Václavském náměstí se chystá další demolice a výstavba