Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Praze chybí dlouhodobá vize, míní architekti
Praze chybí dlouhodobá vize, míní architekti
Středa, 25. září 2013 08:02
historická Praha

Praha má jednu z největších městských památkových rezervací na světě. Ovšem podle odborníků jí chybí dlouhodobá vize rozvoje. Často se pak řeší vleklé nejasnosti, zda historické stavby zachovat, přestavět či zbourat a nahradit moderní architekturou. Praha jako krásné historické město pak zbytečně stagnuje.


Česká metropole si totiž není jistá, zda má bránit i méně významné staré památky, které často zůstávají bez kontroly a chátrají, nebo jestli má povolit výstavbu nových objektů. Nemá zkrátka ucelený plán. V centru tak očekávaná souhra moderní a dobové architektury připomíná spíše boj na život a na smrt. Vně centra se pak staví bez koncepce. Nerozhodnost úřadů to ještě více dramatizuje.


Aby město zůstalo atraktivní a živé, musí mít plány


Praha nyní hostí dva festivaly zaměřené na architekturu - Architecture Week a festival konaný u příležitosti Dne architektury. Letošní téma festivalu se, více než jiné, týká právě samotné Prahy, k níž se vyjadřuje také několik odborníků. "Zdá se mi, že otázka rozvoje Prahy a územního plánování byla příliš dlouho opomíjena. Teprve po roce 1990 se Praha rozhodla zaměřit na budoucí rozvoj, ale jako by se vývoj zadrhl. Aby město zůstalo atraktivní a živé, musí mít konkrétní plány, a to nejen na čtyři roky, ale na příštích dvacet let," zamýšlí se rakouský urbanista Albert Wimmer.


Podobně hovoří slavný španělský architekt Ricardo Bofill, jenž se proslavil odvážnými stavbami napříč Evropou i v USA. "Praze chybí dlouhodobá vize, zejména v rozvoji vltavských břehů. Ale i předměstí pokulhávají, nemají žádnou myšlenku. Měla by být vlastně stejně atraktivní jako centrum, ale nejsou. Je to selháním městského plánování a péče o veřejný prostor. Kdyby Praha přišla o centrum, jako by pak ani nebyla," říká Bofill.


Praha si to všechno uvědomuje


"Do konce příštího roku má být hotov strategický plán. Pracuje na něm přes sto lidí. Plán je zaměřen na cíle na příštích sedm a dvacet let. Od dvaceti nahoru je budoucnost nejistá," říká pražský primátor Tomáš Hudeček. Uvidíme tedy, zda se Praha, stejně jako jiné evropské metropole, dočká staveb nových a odvážných, nebo si zachová svou téměř čistě historickou podobu.


Foto: www.praha-expert.eu

(rez)



Praze chybí dlouhodobá vize, míní architekti